Haber

SSK, Bağ-Kur Asgari Emeklilik Artırımı Detayları: 2023 Emeklilik Artışı Ne Kadar? Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Asgari fiyat artışı ve EYT detaylarının ardından gözler emeklilere çevrildi. Emekli maaşlarına ne kadar zam geleceği konusunda detaylı araştırmalar başladı. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile emekli memurların en çok merak ettiği konu 2023 emekli maaşı zammı oldu. 6 aylık enflasyon verilerinin ardından netlik kazanacak olan Ocak ayı emekli maaşı zammı ile ilgili bilgiler gelmeye başladı. Peki emekli maaşı ne kadar olacak? Emekli maaşı ne kadar artacak? Emekli maaşı ne kadar artıyor? Detaylar burada…

Memur ve Emekli Zamına Ne Zaman İhtiyaç Duyulacak ve Açıklanacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yaptığı açıklamalarda; Asgari ücret, EYT, memur zammı gibi detaylar yer aldı. 6 aylık enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından memur ve emekli aylıklarının netlik kazanacağını belirten Bakan Bilgin, şu ifadelere yer verdi:

Memur ve emeklileri enflasyonun üzerinde artıracağız. Artırırken bu yıl enflasyon farkını vereceğiz’ dedi.

Ne Kadar Artırım Emekli Olurum?

Geçen Temmuz ayında en düşük emekli maaşı 3 bin 500 TL’ydi. Temmuz sonrası 6 aylık enflasyon döneminde yüzde 42,35 artış oldu. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aldığı bu zam oranı ile en düşük maaş 3 bin 500 TL olarak belirlendi.

Asgari Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Yapılan hesaplamalara göre 5 aylık enflasyon bilgileri dikkate alınarak en düşük emekli maaşı olan 3.500 TL için yeni hesaplamalar yapılmaya başlandı.

6 aylık enflasyon oranı dikkate alındığında en düşük maaşlar;

SSK 2000 öncesi: 5 bin 345 TL

SSK 2000 sonrası: 3 bin 314 TL

Bağ-Kur esnafı: 4 bin 786 TL

Bağ-Kur tarım: 3 bin 803 TL şeklinde olması bekleniyor.

Kasım’da Enflasyon Ne Kadar Oldu?

Veriler incelendiğinde, Kasım ayındaki enflasyon oranı dikkate alındığında, emekli maaşlarındaki artış oranının 5 aya göre yaklaşık %15,11 olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu