Haber

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Kosovalı mevkidaşı Gervalla ile bir araya geldi

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Kosova ile Sırbistan arasındaki diyaloğun devam etmesi ve iki ülke arasında bugüne kadar varılan anlaşmaların uygulanması gerektiğini belirtti.

Dendias, Kosova’nın başkenti Priştine’de temasları kapsamında görüştüğü Kosovalı muadili Donika Gervalla-Schwarz ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Ziyaretinin Yunanistan’ın bölgeye verdiği önemin bir göstergesi olduğunu ifade eden Dendias, “Varılan anlaşmaların uygulanması önemlidir, dün Belgrad’a verilen mesaj buydu. Batı Balkanlar tek taraflı bir yoldur. İlerlemenin AB’nin bu özlemlerini desteklemede etkili olacağına inanıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Dendias, iki ülke arasındaki iş birliğinin farklı alanlarda genişletilmesi olasılığını da ele aldıklarını belirterek, “Yunanistan, Batı Balkanlar’a ve size enerjide bağımsız olmanız ve kömürden uzaklaşmanız için yardım etmeye hazır. Ticaret rakamlarındaki iyileşmeden memnunum. .” söz konusu.

Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanı Donika Gervalla-Schwarz, Yunanistan’ın Kosova ile Sırbistan arasındaki gerilimi düşürme çabalarını memnuniyetle karşıladığını belirterek, “Sırbistan ile gerilimi azaltma çabalarında Yunanistan’ın rolü de çok önemli, böylece gerilim normale dönebilir” dedi. tırmandırmak yerine.” ifadesini kullandı.

Yunanistan’dan Kosova’nın AB ve Avrupa Komisyonu üyeliği konularında destek istediklerini vurgulayan Gervalla, “Kosova, sadece Sırbistan ile ilgili jeopolitik gelişmeler nedeniyle değil, kıtamızın en fazla AB ve NATO yanlısı olması nedeniyle özel bir konumdadır. insanlar Kosova’yı özel kılar ve bu takip kendimizi adadığımız tarihi bir kaderdir.” dedi.

Dendias, Kosova ziyareti kapsamında Kosova Başbakanı Albin Kurti ile de bir araya gelecek.

Yunanistan, 2008 yılında Sırbistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı bağımsız bir devlet olarak tanımıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu