Haber

TEİS Başkanı: Ayakta kalan eczanelerimiz yağmalandı, sahip çıkamadık

Tüm Eczacılar ve Hasta Hastalar Birliği (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, Maraş merkezli 11 ilde yıkıma yol açan depremlerin ardından basın açıklaması yaptı. Saydan, “Yaralı ve ölen vatandaş sayısını söyleyecek dilimiz yok, sayının artmasından endişe duyuyoruz” diyerek ilaç ve eczane servisini ayağa kalkmaya davet etti.

Saydan, deprem bölgesindeki eczanelerin yağmalandığını söyledi:

“Bu büyük felaketin yaralarının sarılması için bir an önce sağlıklı işleyen bir sağlık ve eczane hizmetinin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Tedbirlerde hayatını kaybeden hekimlerimizin, sağlık çalışanlarımızın ve çok sayıda değerli meslektaşımızın yanı sıra meslektaşlarımızı da yitirdik. moloz.

Eczacı meslektaşlarımızı ve dostlarımızı kaybettik. Eczanelerimiz yıkıldı ama biz; Sarsıntı olduğu andan itibaren eczacılarımız, eczane teknikeri arkadaşlarımız ve diğer illerdeki teşkilatlarımızla birlikte sarsıntı bölgesine koştuk. Sahra eczaneleri kurulmuş ve bu eczanelerin bebek maması dahil tüm ilaç ve tıbbi malzemeleri eczanelerimizden gönderilmiştir. Ecza depolarımıza para gönderdik, onlar da mutlaka deprem bölgesinde ne gerekiyorsa bir sistem üzerinden gönderdiler.

Ayakta kalan eczanelerimiz yağmalandı, sahip çıkamadık. İlaç, dünyadaki en değerli ihtiyaç ürünüdür. İnanç ortamı oluştuğunda eczanelerimizi açtık ve kalan ilaçlarımızı ihtiyaç sahibi depremzedelere ücretsiz vermeye devam ettik. Türk Eczacıları Birliği ve Eczacı Odalarının kurduğu eczanelerde Türkiye’nin dört bir yanından üyelerimiz, meslektaşlarımız ve çalışanlarımız gece gündüz demeden seve seve hizmet verdiler. Her ihtiyacı karşılamaya çalıştılar. Teşkilatı yönetemeyenler tarafından itildiler ama görevlerinden vazgeçmediler.

‘İLAÇ VE İLAÇ HİZMETLERİNİN DEVAM ETMESİNİ İSTİYORUZ’

Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış depremzedelerimize hizmet vermeye devam ediyoruz. Hatta ihtiyaçları ne ise karşılamaya çalışıyoruz. Ülkemizi seviyoruz ve ilaç hizmetinin ne kadar değerli olduğunun bilincindeyiz. Yetkililer bizi görmezden gelebilir ama vatandaşlarımız ne kadar özverili bir şekilde ilaç verildiğini ve yapılan fedakarlıkları görüyor.

Eczacılara kuru bir teşekkür görmüş olsalar da, yetkililerin deprem bölgesindeki meslektaşlarımızı deprem enkazı dışında mali bir enkaz altında bırakmamalarını, sunduğumuz ilaç ve eczane hizmetini halkımıza ulaştırmalarını talep ediyoruz. Gerekli ekonomik takviyeleri sağlayarak afet bölgesini bir an önce ayağa kaldırın.” (HABER MERKEZİ)

eskipazarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu