Haber

Sismik izolatör nedir? Sismik izolatör ne işe yarar? Deprem izolatörünün özellikleri nelerdir?

Sismik izolatör deprem anında oluşan sarsıntıyı en aza indirir ve hayat kurtarır. Sismik izolatör nedir ve sismik izolatörün kullanımı nedir? Deprem izolatörlerinin özellikleri araştırılmaktadır. Sismik izolatör nedir? Sismik izolatör ne işe yarar? Deprem izolatörünün özellikleri nelerdir? Detaylar burada…

SİSMİK YALITICI NEDİR?

Sismik izolatör sistemi titreşimi yüzde 80’e kadar azaltır. Türkiye, merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki depremle sarsıldı. Tüm ülkeyi şaşkına çeviren bu felaket sonucunda şok gerçeğiyle bir kez daha karşılaşıldı. Sarsıntı durumunda en büyük tehlike, dayanıklılığı düşük olan binalardadır. Ancak sismik izolatör teknolojisi sayesinde yapıların titreşim direncini arttırmak mümkündür.

SİSMİK İZOLATÖR NE İŞ YAPAR?

Sismik izolatör farklı şekillerde sismik izolasyon adıyla da karşımıza çıkmaktadır. Bu sistem depremin hasar potansiyelini en aza indirmek için kullanılan bir araçtır. Yapıya gelen rüzgar, sarsıntı vb. Yükleri azaltan bu sistem sarsıntı kuvvetlerinin en aza indirilmesine yardımcı olur.

Sismik izolasyon sistemi olmayan yapılar kendi yüklerinin 1/10’unu taşıyabilir. Bundan daha büyük bir yük olursa yapıda kalıcı deformasyonlar meydana gelir ve kolon-kiriş birleşim yerlerinde kırılmalar meydana gelir. Ama sismik izolasyonlu yapılar bu fiyatı aşabilir. Bunun nedeni sismik izolatörlerin gelen yatay yükü azaltmasıdır.

DEPREM YALITICI ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Bu sistem, üzerindeki yapının bir sarsıntı anında sarkaç gibi salınmasını sağlar. Betonarme perdeler ve taşıyıcı kolonların altına yerleştirilen sismik izolatörler, sarsıntı anında sağa ve sola kayarak sarsıntının etkisini azaltır. Ayrıca üst katlardaki titreşimi yüzde 80’e varan oranda azaltır.

Tüm bunların yanı sıra kauçuk katmanları sayesinde kimyasallara, pasa, neme ve zararlı ultraviyole ışınlarına karşı dayanıklıdır. Bu sayede malzeme bozulmalarını önler ve 60 yıla yakın dayanıklılık gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu