Sağlık

Kadınlar İlişkilere Bağımlı mı, Erkekler Seks Bağımlısı mı?

İlişkilerde bağımlılık hakkında sık sorulan sorular! Uzmanlar, kadınların mı daha fazla ilişki bağımlısı yoksa erkeklerin mi daha fazla seks bağımlısı olduğunu açıklıyor. İdealleştirmeden bağımlılığa kadar ayrıntılar haberimizde!

Kadınlar mı daha çok ilgiye bağımlıdır yoksa erkekler mi daha çok seks bağımlısıdır? Uzmanlara göre ilişkide karşı tarafı aşırı derecede idealleştirmek patolojik bir duruma yol açabilir. Uzman Klinik Psikolog Davet Akyol Çevirir, bağımlılığın belirtileri ve cinsiyetler arasındaki farklılıklara ilişkin değerli açıklamalarda bulundu.

İdealleştirmeden Bağımlılığa: İlginin Tehlikeleri

Her bağımlılıkta olduğu gibi bağlantı bağımlılığında da duygusal bir yatırım vardır. Uzmanlar, bu yatırımın büyük olması halinde yaşam kalitesinde bozulma yaşanabileceğine dikkat çekiyor. Kişi karşı tarafı fazla idealize ettiğinde bu durum patolojik hale gelebilir ve varlığını karşı taraf üzerinden sürdürme eğilimine girebilir.

Tehdit Algıları ve Bağımlılık

Uzmanlar, “Ben onsuz yaşayamam, onun olmadığı yerde aslında ben de yokum” gibi tehdit edici algıların dikkat bağımlılığı belirtileri olabileceğini belirtiyor. Kişi karşı tarafa çok fazla yatırım yaptığında kendi varlığını karşı tarafın varlığına bağımlı hale getirir ve bu durum patolojik boyutlara ulaşabilir.

Cinsiyet Arasındaki Farklar

Yapılan araştırmalara göre alkol, kumar ve seks bağımlılığı erkeklerde daha sık görülüyor. Kadınlarda ise yeme bağımlılığı ve dikkat bağımlılığı daha ön plandadır. Bu farklılıkların altında yatan nedenlere ilişkin araştırmalar devam etmektedir.

Tedavi ve Destek

Uzmanlar dikkat bağımlılığında tedavi arayışının önemine vurgu yapıyor. İlişkideki dinamikleri anlamak ve sağlıklı sınırlar çizmek için psikoterapi desteği almak büyük önem taşıyor. Gerektiğinde ilaç da kullanılabilir ancak önemli olan bu durumun bir hastalık olup olmadığının tespitidir. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu