Ekonomi

Geçen seneye göre ucuzlayan bilet fiyatlarında tatil yoğunluğu yaşandı.

Her bayram öncesinde olduğu gibi yaklaşan Kurban Bayramı öncesi de şehirlerin ortasındaki toplu ulaşım bölümünde önemli bir hareketlilik gözlemleniyor. Bilet fiyatları geçen yıla göre sayısal olarak artmış gibi görünse de aslında bu yıl taban fiyat, enflasyon ve dolar kurundaki artışlara göre ucuzladı.

2022 ilkbahar ve yaz aylarında Rusya-Ukrayna savaşının ardından yükselen petrol fiyatları nedeniyle artış şampiyonu olan seyahat bileti fiyatları, bu yıl diğer mal ve hizmetlere göre en az artış gösteren kalemlerin ortasında yer aldı. . Okulların kapanmasından bu yana otogar ve havalimanlarında yaşanan ve tatil döneminde artarak devam etmesi beklenen yoğunluğun nedenlerinden birinin de bu olduğu düşünülüyor.

2022 yılında Kurban Bayramı arifesinde yapılacak seyahatler ile bu yıl Kurban Bayramı arifesinde yapılacak seyahatler için ortalama otobüs ve uçak bileti fiyatlarını analiz eden seyahat bileti platformu Obilet.com’a göre ;

– Ankara-Antalya güzergahında otobüs bilet fiyatları geçen yıla göre %4 azaldı (385 TL’ye karşılık 400 TL). Uçak bileti fiyatları ortalama %27 arttı (615 TL – 790 TL)

– İstanbul-İzmir güzergahında otobüs artışı %5’te (530 TL’ye karşı 555 TL), uçak artışı ise %10’da (930 TL’ye karşı 1.020 TL) kaldı.

– İstanbul-Van güzergahında 1 yıllık zam otobüste %13 (840 TL vs 950 TL), uçakta %27 (930 TL vs 1.185 TL) oldu.

Tüketici fiyatları endeksine (TÜFE) göre 2020 yılı fiyatları üzerinden fiili fiyatlara baktığımızda, reel fiyatların 2022 yılına göre önemli ölçüde düştüğü görülüyor.

USD (USD) cinsinden ortalama bilet fiyatlarının seyrine bakıldığında, USD cinsinden fiyatların 2022’nin çok altında olduğu hatta bazı güzergahlarda 2020’den bu yana en düşük USD bazlı fiyatlara ulaşıldığı görülmektedir.

Geçtiğimiz hafta Temmuz 2023 itibarıyla net 11.402 TL olarak uygulanması kararlaştırılan asgari ücretin artan hali çalışanlara ulaşmadı. Ancak 8 bin 506 TL’lik cari net taban ücret baz alındığında bile geçen yıl bir taban ücretli, bu yıl 22 Haziran’da maaşıyla Ankara-Antalya güzergahında günün arifesinde 13 otobüs bileti veya 5 otobüs bileti alabiliyordu. aynı güzergahta otobüs veya 7 uçak bileti. yapabilir gibi görünüyor. İstanbul-İzmir güzergahında ise geçen yıl haziran taban fiyatıyla 10 otobüs veya 5 uçak bileti alınırken bu yıl haziran taban fiyatıyla 15 otobüs veya 8 uçak bileti alınabiliyor. arttırmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu