Haber

FBI, Kraliçe Elizabeth’e Karşı Suikast Planlarının Belgelerini Yayınladı

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Kraliçe II. Elizabeth’in ABD ziyareti sırasında planlanan suikasta ilişkin belgeleri paylaştı. Belgeler, şüphelinin Golden Gate Köprüsü’nü geçerken veya Yosemite Ulusal Parkı’nı ziyaret ederken Kraliçe’ye zarar vermeyi planladığını gösteriyor.

FBI tarafından yayınlanan belgeler, Kraliçe’nin 1982’de Amerika Birleşik Devletleri’ne yaptığı gezi hakkında bilgiler ve olası bir suikast planlarının ayrıntılarını içeriyordu.

BBC’nin haberine göre belgelerde kraliçenin İrlanda Cumhuriyet Ordusu’nu (IRA) bir tehdit olarak algıladığı ve federal casusları suikast olasılığına karşı uyardığı görülüyor.

Kraliçe Elizabeth ve kocası Prens Philip, ziyaretten yaklaşık bir ay önce suikast konusunda uyarıldı ve San Francisco’daki bir İrlanda barında “öldürülen kızının intikamını almak” isteyen bir adamın tarafında istihbarat raporları vardı.

Belgeler, şüphelinin Golden Gate Köprüsü’nü geçerken veya Yosemite Ulusal Parkı’nı ziyaret ederken Kraliçe’ye zarar vermeyi planladığını gösteriyor.

Tehditlerin ardından yetkililerin Golden Gate Köprüsü’nü yaya geçişine kapattığı kaydedilen belgelerde, Yosemite Ulusal Parkı’nda alınan tedbirlere ilişkin herhangi bir bilgi yer almıyor.

Belgelerde ayrıca Kraliçe’nin ABD ziyaretlerinin birçoğunun Kuzey İrlanda ve İngiltere’nin ortasındaki gerilim dönemlerine denk geldiği belirtilirken, duvarlarda “İngiltere, İrlanda’dan defol” yazılı pankart görüntülerine yer verildi. 1976’da New York’a yaptığı ziyaret sırasında Battery Park üzerinde uçan protesto uçağı.

Söz konusu 102 sayfalık belge, ABD Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası kapsamında medyanın talebi üzerine bu hafta FBI’ın internet sitesinde yayınlandı.

divrigihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu