Teknoloji

Elektrikli Arabalar Dakikalar İçinde Şarj Olabilir

Ülkemizin ilk yerli elektrikli otomobili Togg’un teslimatları geçtiğimiz hafta sonu başladı. Araçların yavaş yavaş yollara düşmesiyle birlikte elbette birçok kişi araçları nasıl şarj edeceğini merak ediyor.

Normalde bir elektrikli aracın pil şarj süresi hızlı şarj istasyonunda ortalamadır. 20-60 dakika sürerken,Bu mühlet konut ücretlerinde saat bulabilir. Fisker, bu sorunu ortadan kaldırmak ve dolum sürelerini azaltmak benzin deposunu doldurmaya eşitBir süreliğine azaltmayı hedefliyor.

Akü değişiminin fuel oil ile birebir şarj süresi olacaktır.

Elektrikli araç girişimi Fisker, pil değiştirme girişimi Ample ile ortak olacağını duyurdu. Bu iştirak ile uzun pil şarj sürelerinin çok düşük seviyeye indirilmesi hedeflenmektedir. Fisker, 2023’ten itibaren Okyanus SUVbu hizmeti kullanıcılarına sunmayı planlıyor.

Şirket; Akü değişiminin fuel oil ile birebir dolum süreleri olmasına rağmen, kilometre başına daha düşük bir maliyetle teslim edeceğini söylüyor.Peki Ample’ın bu teknolojisi nasıl çalışıyor?

Bir sürücü şirketin akü değiştirme istasyonlarından birine girdiğinde, aracın üstü kaldırılır ve bitmiş akü otomatik olarak çıkarılır ve tam dolu bir akü ile değiştirilir. Tüm süreç özerktir ve yalnızca birkaç dakika sürer.

Fisker, öncelikli olarak elektriği daha fazla harcamadan veya operasyonlarını etkilemeden kullanmak isteyen filo operatörlerini hedefleyeceğini söylüyor. Şirket, bu anlaşma ile bu hafta teslim edeceği ilk modeli Ocean SUV için 2024 yılı itibarıyla bu hizmeti sunacağını belirtiyor.

Öte yandan, Kaliforniya’daki bazı Uber sürücüleri, uzun şarj sürelerinden kaçınmak için şimdiden Ample’ın teknolojisini kullanıyor.

TruGo ortalama yarım saatte yüzde 80 dolum sağlayabiliyor.

Yerli elektrikli otomobilin hızlı şarj istasyonu TruGo’nun verilerine göre; Aracın 25 dakikada %80 doluluğa ulaşabildiği söyleniyor.

kizilorenajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu