Ekonomi

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Investing.com – BİST 100endeks güne %0,21’lik kısmi artışla 4.799,51 puandan başladı.

BIST 100 dünkü süreçlerde yatay seyrederken, önceki iki günlük düşüş hareketini sonlandırdı. İşlem hacmi 47,4 milyar TL olan endekste 24 payın fiyatı artarken, 73 payda düşüş kaydedildi. 3 hissenin fiyatı sabit kaldı. BIST 100’de ilk saatte 4.800 puan seviyesinin test edilmesinin ardından endekste 4.770 puana doğru bir düşüş eğilimi gözlendi.

Yatay bir açılışın yaşandığı Borsa İstanbul’da en çok talep gören şube kolay metaller oldu. Ardından petrokimya, maden işleri ve KOBİ’ler yarım puan yükseldi. Negatif açılış görülen tek branş ise metal işleri oldu. Bankalar, BİST 100’e paralel olarak güne kısmi yükselişle başladı.

BIST 100 endeksinde yer alan hisselerin ortasında EREGL, KONYA, TUPRSİlk dakikalarda %2 bandında yükselen hisseler oldu. CEMTSVe OTKARBIST 100’de güne en yüksek değer kaybıyla başlayan hisse senetleri olurken, bu hisseler, TOASO, TKFENVe FROTOtakip etti.

Borsa İstanbul’da, EUPWRVe GRTRKhisselerde tavan serisi devam ederken İYİVe AVHOLhisseleri güne tavan fiyattan başladı. İMASMVe DESAhisseleri %7’lik düşüşle açılışta en çok değer kaybeden hisselerin ortasında yer aldı.

Dış piyasalarda Asya endeksleri haftanın son iş gününde olumlu seyretti. Avrupa endeksleri ise açılışta karışık bir seyir izliyor. ABD borsaları dün değerli kazanımlar elde etti. Nasdak%2,43 Dow Jones%1,57 ve S&P 500%2’ye yakın değer kazandı.

Sabah saatlerinde ABD vadeli işlemleri negatif seyrederken, Avrupa vadeli endeksleri kararsız seyrini sürdürüyor.

Author: Günay Caymaz

Borsa bilgileri, gerçeğe uygun değer, sağlık durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan yararlanmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. katılmak tıklamak .

akdagmadeni-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu